Klaidos žinutė

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls - menu_set_active_trail() (eilutė 2405/home/stent/domains/perfitect.net/public_html/includes/menu.inc).
Drupal logotipas

Apie turinio valdymo sistemą/karkasą Drupal

2015 10 25 / BenasSkaityti: 4 min

Drupal yra atviro kodo interneto sistemų turinio valdymo sistema (TVS). Reikėtų atkreipti dėmesį, kad skirtingi žmonės kalbėdami apie interneto sistemas terminą "svetainė" vartoja skirtingai. Svetainė paprastam žmogui greičiausiai bus bet koks puslapis, tačiau visų pirma ji asocijuojasi su kažkokią reprezentacinę funkciją atliekančio puslapio tipu. Na, o labiau techninio pobūdžio žmogui "svetainė" reikš primityvų, paprastą puslapį, taip vadinamąją "vizitinę kortelę". Taigi kalbant apie interneto sistemas tuos skirtumus reikia turėti omenyje, nes kitaip lengva nesusikalbėti. Turbūt kalbant apie tokius atskirus interneto vienetus reikėtų juos vadinti puslapiais, arba dar plačiau - sistemomis, taip neužkertant kelio kalbai apie sudėtingesnius darinius. 

Grįžtant prie Drupal galima sakyt, kad šia TVS galima kurti tiek paprastas svetaines, tiek ir sudėtingas, integruotas ir sudėtingesnį "užnugarį" (back-end) turinčias sistemas. Drupal platforma (dar dėl savo moduliarumo vadinama "karkasu") naudojama tūkstančių organizacijų ir įmonių visame pasaulyje. TVS yra tarp TOP#5 pačių populiariausių turinio valdymo sistemų ir šiuo metu (2015) jos pagrindu yra sukurta apie 7% visų Web svetainių. Norint sukurti paprastą kelių puslapėlių svetainę tikrai nebūtina užsisakinėti, kad ji būtų sukurta ant Drupal TVS, o tuo labiau turbūt neapsimoka nuo jos pradėti mokytis, jeigu norite išmokti svetaines kurti patys, nes dėl stačios mokymosi kreivės galima atsimušti rankas :) ir dings visas noras ką nors kurti. Tačiau jeigu užmojai dideli, o sistema planuojama didelė, arba yra minčių, kad ilgainiui sistema augs, prisidės papildomo funkcionalumo ir t.t., taip pat, jei svetainė susidurs su dideliu lankytojų srautu (portalas, video streaming'o sistema ir t.t.) ir yra planų, jog joje vyks daug įvairių duomenų operacijų, tuomet Drupal yra pats tas. 

 

Paprastumas naudoti

Kaip turinio valdymo sistema, Drupal leidžia paprastiems sistemos administratoriams pildyti ir atnaujinti Web svetaines be pašalinio techninio palaikymo, programavimo, ar dar kokių sudėtingų techninių triukų. Iš pat pradžių svetainė sukonfigūruojama taip, kad atitiktų kasdienius įmonės poreikius - ar tai būtų paprastas informacijos statiniuose svetainės puslapiuose atnaujinimas, ar nuolatinis nuotraukų galerijų pildymas, ar pusiau atuomatizuotų naujienų srautų priežiūra, o papildomas įsikišimas reikalingas tik norint įdiegti naują svetainių funkcionalumą, tačiau atmetus tai - svetainės turinio valdymas yra svetainės savininko rankose.

Reikia pabrėžti, kad iki galutinio parengimo naudoti sistemos konfigūravimas pradinukui gali būti painus, ypač jei reikia sukonfigūruoti sudėtingesnę el.parduotuvę, filtrų sistemą ar pan. Tačiau čia ir yra visa esmė - modulinis TVS pagrindas leidžia ją sukonfigūruoti kūrimo metu taip, kad pagal kliento poreikius gali būti pritaikyta ne tik išorinė, lankytojams matoma naudotojo sąsajos dalis (front-end), bet ir užnugario (back-end) dalis parengiama taip, kad su ja būtų lengva dirbti ir techninio išsilavinimo neturinčiam turinio redaktoriui, vėliau kelsiančiam turinį į svetainę ar prižiūrėsiančiam el. parduotuvės produktų katalogus. 

Dinamiškumas

Skirtingai nuo spausdintos marketinginės medžiagos, Web svetainės laikui bėgant kinta. Drupal yra dinaminė platforma su daugybe įvairiausių galimų funkcijų, taigi ji interneto erdvėje gali augti kartu su įmone, priklausomai nuo poreikio. Tokie moduliai, kaip išplėstinė paieška, automatinės žymos, dinaminiai turinio filtrai leis svetainės lankytojams nepasiklysti didėjančiuose įmonės pateikiamuose informacijos srautuose.

Globalumas

Drupal TVS yra ne tik palaikoma milžiniškos tarptautinės programuotojų bendruomenės, bet taip pat yra orientuota į tarptautinę publiką - įmonei, siekiančiai save pateikti plačiau nei šalies mastu, neiškils jokių problemų, siekiant internacionalizuoti savo Web svetainės turinį, t.y. - padaryti ją daugiakalbę. Drupal sistema leidžia ne tik pateikti skirtingomis kalbomis svetainės turinį svetainės lankytojams, bet ir naudoti daugiakalbę administravimo aplinką, leidžiančią svetainę administruoti skirtingomis kalbomis kalbantiems administratoriams. 

Praplėtimo galimybės

Tai yra lengvai adaptuojama platforma. Projektuotojo darbas yra pritaikyti platformą taip, kad atitiktų esamus organizacijos poreikius, į sistemą integruojant visas reikiamas funkcijas ir paruošiant jas patogiam valdymui. Dizainerio darbas - padaryti, kad svetainės išorė blizgėtų, o vidinės administratoriaus aplinka būtų patogi ir lengva naudoti. Vėliau, esant poreikiui, esamą platformos funkcionalumą galima praplėsti papildant naujomis funkcijomis.

Atviras kodas

Drupal yra kuriama remiantis Atviro Kodo technologija. Kitaip sakant, vietoje to, kad būtų pasikliaujama nuosavybės teises turinčiais programinės įrangos kūrėjais (kurių, be abejo, yra ribotas kiekis), Drupal karkaso naudotojas pasikliauja daug didesne programuotojų, galinčių suteikti pagalbą prižiūrint svetainę, bendruomene. Bendruomenė ne tik padeda prižiūrint, bet taip pat ir reguliariai pateikia saugumo atnaujinimus, kuria naują funkcionalumą, testuoja naujai sukurtus priedus, rašo dokumentaciją ir veda mokymus svetainių projektuotojams, dizaineriams ir administratoriams.

Saugumas

Turėdama milžinišką palaikančių programuotojų bazę, Drupal platforma yra nuolat prižiūrima saugumo klausimais. Kadangi tinklo technologijos tobulėja, Drupal bendruomenė taip pat kuria naujus sistemos priedus bei papildus, užtikrinančius, jog net ir labai didelė ir sudėtinga svetainė bus saugi. Vien jau faktas, kad milžiniškus bandymų įsilaužti kiekius atlaikanti JAV Baltųjų Rūmų svetainė yra pagaminta ant Drupal, sako daug :)

Modernus

Viską apibendrinant, Drupal yra tikrai viena pažangiausių ir labiausiai subrendusių platformų. Jei išgirstate apie kokią nors Web naujovę, galite ramiai daryti prielaidą, jog Drupal jau tai irgi turi (arba prie to jau dirbama) - platformos entuziastai tiesiog nenustoja dirbti ties naujomis adaptacijomis ir patobulinimais.

Šaltiniai: