Klaidos žinutė

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls - menu_set_active_trail() (eilutė 2405/home/stent/domains/perfitect.net/public_html/includes/menu.inc).

Operos koziris interneto naršyklių kovoje - itegruotas VPN

2016 10 17 / BenasPerskaityti užtruks: 4 mins

Dauguma turbūt žinome skandinavų naršyklę "Opera", tačiau nuo pradžių ji vis yra kažkur paribiuose, nes neįeina į Google ekosistemą, nėra pagal nutylėjimą diegiama naršyklė nė vienoje populiarioje operacinėje sistemoje, žodžiu - Lietuvoje, o tuo pačiu ir pasaulyje, yra mažiau, rečiau naudojama. Tačiau ši naršyklė yra gera ir net labai: lengva (mažai megabaitų), greita, joje yra integruota reklamų blokavimo sistema ir t.t. Tik štai pagal Mashable dabar Opera naudojasi tik apie 350 mln vartotojų-internautų, kas sudaro tik apie 2% rinkos. Tuo tarpu Google Chrome džiaugiasi išsikovoję jau net apie 60% rinkos... Aišku, yra daug faktorių, kodėl taip yra. Visų pirma - Operai taip nenuskilo, kaip Chromui ar Safariui ir ji niekuomet nebuvo įtraukta į standartinius operacinių sistemų paketus "pagal nutylėjimą", taip pat ir jos marketingavimui niekuomet nebuvo metama tiek lėšų. Tačiau marketinguojasi jie, tik gal mes iki galo apie tai nežinome, nes pajėgos metamos į kitą sektorių, kadangi skiriasi naršyklių tikslinės auditorijos - Opera populiari mobilioje plotmėje, nes turi savo kompresorių, kuris visų pirma naršomas svetaines perleidžia per Operos serverius ir suspaudžia, o jau tada rodo semi-gudrafonų ekranėliuose.

Remiantis statistiniais duomenimis (1), Opera populiari Indonezijoje (30mln vartotojų), Indijoje (50mln), Rusijoje (27mln), Kinijoje (? mln) - šalyse, kur šiek tiek pabaninamas Web'as ir yra labai greitai auganti mobiliojo interneto vartojimo rinka, su daug vidutinio lygio išmaniųjų įrenginių, arba kitaip - semigudrafonų. Taigi šviežiai paskelbtas (2) naujas Operos fintas - nemokamas VPN'o įskiepis paprastoje naršyklėje ir integruotas VPN'as developer versijoje (3) - gali padėti jiems ženkliai pasididinti rinkos dalį, ypač tuose anksčiau minėtuose regionuose. O-bet-tačiau tai naudinga ir visiems likusiems, net ir mums, neturintiems apribojimų toje srityje (kol kas!). Juk logiška manyti, kad visi nusipelno teisės į privatų naršymą, tiesa? Kas tas VPN? - Virtualus privatus tinklas (angl. Virtual Private Network, VPN) - atskirų nutolusių vienas nuo kito kompiuterinių tinklų sujungimas į vieną tinklą internetu. Virtualumas pasireiškia tuo, kad tinklas yra organizuojamas ne tiesiogiai, o per internetą. Privatumas - tuo, kad tinklas apsaugotas nuo nesankcionuoto prisijungimo iš išorės. VPN technologija leidžia saugiai ir greitai išplėsti, pvz., kokios nors organizacijos kompiuterinį tinklą, pasinaudojant pasauline interneto infrastruktūra. Tam nereikia ieškoti skirtosios linijos nuo padalinio A iki padalinio B: abiejuose padaliniuose pakanka, kad būtų po VPN technologijos įrenginį ir interneto ryšį.

Taip pat VPN naudojimas gali praversti ir paprastam tūlam vartotojui, bijančiam, tarkim, vykdyti elektroninius pirkimus ar bankinius pavedimus, naudojantis neapsaugotais WiFi tinklais (pvz., sėdint nemokamą WiFi suteikiančioje kavinėje, kur kompiuteris rodo su visokiais šauktukais, jog prisijungta naudojant "neapsaugotą ryšį"). Ką reiškia "neapsaugotas ryšys"? - tai reiškia, kad gudrus ir bloga linkintis kompiuterių genijus, kuris realiai yra greičiausiai koks nors nekaltai atrodantis 12-tokas, bet jau iš Deep Web'o gelmių išsižvejojęs, kaip ten kas daroma, gali stebėti vartotojo veiksmus tinkle ir tam tikromis priemonėmis tam tikru metu nugvelbti to naivaus vartotojo naudojamus slaptažodžius, prisijungimo kodus, kreditinės kortelės duomenis, ir t.t. Kitaip sakant - tokiomis sąlygomis atlikinėti visokias piniginei jautrias skambančiųjų transakcijas, PayPal pavedimus ir pan. yra sąlygiškai pavojingiau, negu tai darant namie, kur yra senas geras laidiniu ryšys (turbūt nelabai jau pas ką tėra toks LT :), arba tiesiog naudojamasi užkoduotu WiFi ryšiu, ką leidžia padaryti paprasčiausias maršrutizatorius. Tai dar kartą grįžtam prie VPN - tai yra tam tikras "vamzdis" tarp taško A ir taško B, besitęsiantis per laukinį ir neapsaugotą internetą, informacija einanti tuo virtualiu vamzdžiu yra užkoduojama ir to pasekoje pakeliui įsiterpt bandantis blogietis nelabai ką tegalės nugvelbt. Paprastais žodžiais maždaug taip.

Gerai, tuomet kitas klausimas - o kodėl iki šiol to nebuvo? Visų pirma, buvo. Čia kalbu labiau apie tai, jog Opera _integravo_ nemokamą VPN funkciją į naršyklę, o tai reiškia - paprastam vartotojui, nieko neišmanančiam ir neketinančiam kvaršinti galvos apie visokių įskiepių diegimą, visiškai nereikės kvaršinti galvos. Šito anksčiau nei Operos, nei kitose naršyklėse nebuvo, nes niekas iki šiol to nesugalvojo. Kita priežastis - finansinė. Kadangi žmonės visur vienodi ir visur mėgsta "siurbti torrentus", kuriuose, ne paslaptis, glūdi begaliniai terabaitai visokios nelegalios info, t.y. filmų, muzikos ir t.t. tai jiems VPN paslauga pasitarnauja ir tam. Mums Lietuvoje tai gal ir nėra taip jau labai aktualu, bet net ir Europos šalyse kai kur yra labai griežta piratavimo kontrolė, taigi jei piratauji ir įkliūsi - gali tekti mokėti baudą. Tuomet sekantis labai logiškas žingsnis yra teikti mokamą VPN paslaugą - mokant pinigus gauti galimybę jungtis iš savo kompiuterio prie kažkokių serverių šiek tiek labiau užmaskuotu būdu. Tokiu būdu galima ne tik savo duomenis apsaugoti, bet ir kitus dalykus paslėpti.

Na, kaip ir viskas aišku - anksčiau buvo mokama. Dabar judama link nemokamų dalykų, kurių kaina gal bus reklama, o gal ir kiti dalykai. Be to, toks žingsnis gali paskatinti kitų naršyklių mąstymą link nemokamų VPN'ų įskiepių variantų kūrimo ir integravimo, kas būtų labai gerai visiems vartotojams. Blogoji niuanso pusė - tai galėtų būti ir komercinių paskatų turintis žingsnis - pradžioje nemokama, o paskui apmokestinama paslauga, vartotojui išbandžius ir pripratus. Nors Operos atveju, ypač minėtuose regionuose, ši paslauga greičiausiai ir liks nemokama, nes tai protinga plėtros strategijos dalis, mirtinai reikalinga nuožmioje interneto naršyklių kovoje. O štai kaip bus pinigingoje Europoje, jau visai kitas klausimas. Tačiau dabar greičiausiai verta stebėti kas bus ir, kol čia viskas tik prasideda - išbandyti.