Klaidos žinutė

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls - menu_set_active_trail() (eilutė 2405/home/stent/domains/perfitect.net/public_html/includes/menu.inc).

Teksto lygiavimas Web'e

2017 07 17 / BenasSkaityti: 5 mins

Kai jau maketai eina į pabaigą, o tinklapio dizainas jau praktiškai baigtas, tačiau dar norisi kažkaip jį "patiuninti" kartais kyla nesuvaldomas troškimas pažvelgti į savo kūrinį iš tolėliau ir tuomet neretam šauna geniali (ekhm) mintis - sulygiuoti tinklapio tesktinių elementų kraštus, kad atrodytų simetriškesni. Tai labai paprasta padaryti naudojant CSS komandą text-align: justify. Ir jūs padarote tai tam, kad iš toli žiūrint, viskas atrodytų "lygiau". Neskaitant teksto. Puiku, štai ir padarėte Web dizaino naujoko klaidą, nes teksto lygiuoti iš abiejų pusių Web sistemose griežtai negalima. Ir štai kodėl.
 

Lygu iš teksto kraštų = nelygumai teksto viduje

Visų pirma tiesiog pabandykite paskaityti abipusiai sulygiuotą tekstą blokeliuose. Nepatinka? Noras lygiuoti tekstą iš abiejų pusių yra pakankamai paprastai paaiškinamas: žmonės stengiasi padaryti, kad tekstų bloko (kaip ir daugumos kitų Web puslapio blokelių) kraštai atrodytų lygūs ir neišsišoktų lyginant juos tarpusavyje. Tokiu būdu galima padaryti gražius tarpus tarp greta esančių teksto stulpelių, ar kokių nors gardelėje vienas kito atžvilgiu išdėliotų teksto fragmentų, tačiau tereikia pažiūrėti į vidų ir paaiškėja, kad tokio lygiavimo dėka yra sudarkoma vidinė blokelio teksto struktūra. 

Teksto lygiavimas iš abiejų pusių (ypač tai galioja Web platformoms) reikalauja tarpų tarp žodžių didinimo siekiant, kad kiekvienos eilutės paskutinis žodis liestųsi prie teksto bloko dešiniojo krašto. Tarp žodžių eilutėse atsiranda nevienodo dydžio tarpai, o kartais šie tarpai susilygiuoja vertikaliai ir sukuria taip vadinamas "upes" - plyšius, vingiuojančius vertikaliai per teksto bloką, kartais susijungiančius, kartais išsišakojančius. Nereikia net sakyti, kaip nelygūs tarpai tarp žodžių ir tokios vertikalios "upės" apsunkina teksto skaitymą, o juk tai pagrindinė jo paskirtis. Dėl to nereikėtų aukoti teksto blokų vizualumo to teksto įskaitomumo sąskaita. Per tokius plyšius iš teksto viršaus pilant alų jis turėtų gražiai prabėgti, tačiau greičiausiai visi sutiks, kad tai nėra pagrindinė teksto funkcija...

Teksto pavyzdys, kur tekstas yra nelygiuotas iš abiejų pusių ir dėl to tarpai tarp žodžių yra visiškai vienodi. Tarpų lygumas nepriklauso nuo naudojamo šrifto (jei tai yra Web šriftas, kurių dabar yra prikepta labai daug), o tik nuo jo lygiavimo. Tokio tipo tekstą skaityti pavyksta daug greičiau, nei lygiuotą iš abiejų pusių: čia veikia paprastas įpročio mechanizmas - skaityti galima greičiau, kai tarp žodžių tarpai yra vienodo dydžio, nes tuomet akis nuo vieno žodžio eina prie kito greičiau ir tekstą pavyksta skenuoti greičiau, kadangi perėjimų nereikia daryti sąmoningai.
Teksto pavyzdys, kur tekstas yra lygiuotas iš abiejų pusių ir dėl to tarpai tarp žodžių yra vienur dideli, kitur maži. Tokio tipo tekstą labai sunku skaityti, nes skaitytojo akis turi kiekvieną kartą analizuoti sekantį tarpą. Analogiją galima būtų išvesti su nelygiu akmenuotu keliu - vietoje to, kad eidamas dairytumeisi aplinkui ir grožėtumeisi apylinkėmis, pasikliaudamas automatiniu ėjimo įpročiu, turi žiūrėti po kojomis, kad neišsitiestum...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Neįgalios naršyklės

Siekiant išvengti nelygių tarpų, atsirandančių dėl abipusio lygiavimo, rimtos teksto maketavimo programos (tiksliau ne tiek "rimtos", kiek skirtos spaudos maketams daryti) naudoja daug įvairių triukų ir juos kombinuoja kartu, taip užmaskuodamos plika akimi šiaip matomus lygiavimo darbus: truputį to, tuputį ano, viskas subalansuojama gražiai ir rezultatas - abipusiai lygiuotas tekstas be nevienodų tarpų tarp žodžių. Šie paslaptingi metodai apima skyrybą (žodžio perkėlimą į kitą eilutę), jau minėtus tarpus tarp žodžių, tarpus tarp raidžių, bei šiek tiek platesnes arba siauresnes šrifto versijas ir t.t. Maketavimo programos viską sujungia taip, kad visos teksto eilutės yra subalansuotos tarpusavyje ir skirtumų tarp raidžių storių, tarpų tarp raidžių ir tarp žodžių praktiškai nesimato. Bet tai daro teksto maketavimo programos.

Deja, tačiau interneto naršyklės, atvaizduodamos HTML ir CSS formatuotą tekstą šių triukų nenaudoja (dar nemoka), o vienintelis dalykas, kurį jos jau kurį laiką yra išmokusios - anksčiau minėtas tarpų tarp žodžių didinimas, kas atrodo kaip dešiniajame teksto blokelyje aukščiau pateiktame pavyzdyje. Skylės tarp žodžių matosi net jei teksto blokelių eilučių ilgis yra idealus (rekomenduotinas): 8-15 žodžių eilutėje. Žinia, naršyklių kūrėjai dirba ties tuo, kad šią problemą šiek tiek išspręstų ir CSS jau turi turi savybę hyphens (žodžio perkėlimo į kitą eilutę)bet net jei ji būtų palaikoma daugumos naršyklių (o nėra!), perkėlimo funkcijos neužtektų, kad abipusiai lygiuoti teksto blokai atrodytų gerai.
 

Abipusiai lygiuotą tekstą yra sunkiau skaityt

Jau pavyzdyje minėtas skaitytojo akies pripratimas prie vienodų tarpų tarp žodžių lemia greitesnį teksto skenavimą, tačiau yra ir dar viena ne tokia akivaizdi detalė: skaitytojo akiai skenuojant kiekvieną eilutę lengviau peršokti prie kitos eilutės, kai jų ilgiai nevienodi. Taip pat ir grįžti atgal, jei reikėtų perskaityti kažkurį sakinį vėl. Tai ypač svarbu skaiytojams su disleksija.
 

Bloga tipografija

Jei kalbėtume apie lygiavimą apskritai, išeidami už Web sistemų ribų, galima pasakyti dar štai ką:

  • tipografijos tikslas yra perduoti pranešimą žodžiais
  • norint perduoti pranešimą žodžiais, reikalingos raidės
  • raidės yra sukurtos taip, kad teksto blokuose sukurtų vieningą formą
  • abipusis lygiavimas šią vieningą formą išdarko, net jei puslapio maketavimo programa naudoja subtilesnius lygiavimo triukus - net ir tais atvejais tekstūra tampa nelygi
  • iš to seka, jog abipusio lygiavimo vengti vertėtų net ir spaudos maketuose, ką jau kalbėti apie mažiau sofistikuotas interneto naršykles.

 

Išvada - tiesiog nenaudoti abipusio lygiavimo

Iš viso to, kas išvardinta anksčiau, galima padaryti paprastą išvadą - teksto lygiavimas siekiant švaraus ir estetiško blokų išdėstymo (klaidingai manant, kad tai kažkaip pataisys bendrą situaciją) aukoja pirminę žodžio funkciją - perduoti pranešimą. Net spaudos maketuose naudojant abipusę lygiuotę dažniausiai remiamasi patyrusio tipografo akimi. Tuo tarpu internete, kol nebus sukurti kokie nors super sofistikuoti visoms naršyklėms suprantami teksto lygiavimo mechanizmai, abipusės lygiuotės reikia vengti visais atvejais.