Klaidos žinutė

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls - menu_set_active_trail() (eilutė 2405/home/stent/domains/perfitect.net/public_html/includes/menu.inc).
Aukso pjūvio schema ir santykis 0.618

DP03: Aukso pjūvis

2017 12 10 / BenasSkaityti: 2 min

Santykis tarp formos elementų (pvz. aukščio santykis su pločiu) vidutiniškai yra 0.618.

Aukso pjūviu vadiname tokį santykį tarp dviejų formos segmentų, kuomet mažesnysis segmentas sutinka su didžiuoju taip, kaip didysis su visa forma. Elementariausias pavyzdys yra linija ac, padalinta į du segmentus: ab ir bc. Aukso pjūvis pagal sutarimą žymimas graikų raide ϕ (fi).

bc/ab = ab/ac = 0.618

Aukso pjūvis randamas visur gamtoje ir dėl to nuo senų laikų, kai buvo atrastas yra praktiškai naudojamas architektūroje, mene, dizaine ir t.t. Kalbant apie gamtą, aukso pjūvis randamas visur, pradedant nuo jūros kriauklelių ir baigiant žmogaus kūno proporcijomis ir kadangi taip jau yra, tai ši proporcija kažkur giliai pasąmonėje yra įsišaknijusi ir lemia žmogaus estetines preferencijas. Paprastai šnekant - viskas, kas vizualiai pateikiama naudojantis aukso pjūvio santykiu, paprastam ir nieko apie tokius dalykus neišmanančiam žmogui tiesiog natūraliai atrodo gražu (arba, tiksliau, atrodo natūraliai gerai). Įdomi mintis kyla pagalvojus, kas būtų, jei gamtoje ta proporcija būtų kitokia - atrodo, kad su šiuo santykiu susiję labai fundamentalūs visaapimantys dalykai.

Leonardo da Vinci's aukso pjūvį naudojo savo tapyboje, tą patį darė ir Piet Mondrian'is. Stradivarijus juo remdamasis kūrė savo smuikus. Partenonas, Didžioji Gizos piramidė, Stonehendžas - visur tas pats santykis.

Įdomus dalykas ir tas, kas šis santykis yra naudojamas nuo senų senovės, tačiau didelę dalį laiko buvo naudojamas apie jį nežinant nieko - proporcijų pasirinkimą lėmė tam tikri natūralūs estetiniai pasirinkimai, kurie (gal bandymų būdu) kilo natūraliai.

Aukso pjūvio pavyzdžiai:

  • žmogaus ranka: nuo peties iki alkūnės - ab, nuo alkūnės iki pirštų - bc, dalių santykis 0.618
  • žmogaus koja: nuo klubo iki kelio - ab, nuo kelio iki pėdos - bc, santykis 0.618
  • žmogaus ūgis: nuo galvos iki bambos - ab, nuo bambos iki pėdų - bc, santykis 0.618
     

Ir, be abjo, tai galima pritaikyti Web dizaine (čia labai elementarus pavyzdys, bet iedėja aiški):

 

"Auksinis stačiakampis" būtų toks, kurio plotis yra 1.618 aukščio. Taigi, jei stačiakampio aukštis 300px, tai plotis turėtų būti 300 x 1.618 = ~485px.

 

 

Dabar jei jame "iškirsime" kvadratą (300x300px), tai likusioji dalis ir vėl bus "auksinis stačiakampis".

 

 

Galima viską smulkinti toliau. Suprantama, kad tokiu būdu galima apskaičiuoti gardelių proporcijas, išdėlioti elementus ekrane ir taip toliau.

 
 

Savaime suprantama, kad tai nereiškia, jog pritaikius šitokį elementų išdėstymo metodą išsispręs visos dizaino problemos, tačiau dėmesį į proporcijas atkreipti verta ir kai galima pritaikyti - tuo pasinaudoti. Nepaisant to, negalima ignoruoti kitų dizaino principų, be to nereikia pamiršti, kad kartais būtent tų principų laužymas ir leis padaryti kažką originalaus.