Klaidos žinutė

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls - menu_set_active_trail() (eilutė 2405/home/stent/domains/perfitect.net/public_html/includes/menu.inc).

DP04: Laipsniškas atskleidimas

Laipsniško atskleidimo principas yra toks svarbus, kad turbūt galima būtų nesilaikyti daugybės kitų, tačiau jei bus nesilaikoma šio principo, tai toli nueiti tikrai nepavyks :) Šiuo pricinpu pagrįsta strategija leidžia suvaldyti sudėtingus ir painius informacijos srautus, tuo būdu labai stipriai palengvinant gyvenimą produkto/sistemos naudotojui. Principo esmė paprasta: iš viso informacinio liūno ištraukiama ir naudotojui pateikiama tik tuo momentu reikalinga informacija, o likusi atskleidžiama palaipsniui vykdant tolimesnes užduotis.

Remiantis laipsniško atskleidimo principu reikia visą esamą informaciją suskaidyti sluoksniais ir naudotojui pateikti tik reikiamą sluoksnį. Tai padeda išvengti informacinio pertekliaus, kuris labai vargina, blaško, numuša nuotaiką ir konfūzina naudotoją. Šį principą reikėtų taikyti sistemų naudotojo sąsajose (UI), mokomojoje medžiagoje ir netgi erdvių dizaine.

Laipsniškai atskleidžiant informaciją naudotojo sąsajos atrodo švarios ir tvarkingos, o naudotojui daug lengviau pereiti nuo vieno žingsnio prie kito, nuo vieno ekrano prie kito - jis/ji mažiau pavargsta, lengviau įsisavina atrinktą informaciją ir galų gale pereis visą procesą daug lengviau ir nefustruodamas. Paprastas pavyzdys, kaip dalis informacijos paslepiama, yra mygtukas "Daugiau" (ar pan.), kurį paspaudus atsiskleidžia daugiau opcijų, kurios nebuvo pirmosios svarbos, tačiau galėtų būti naudingos. Šitoks atskyrimas yra labai populiarus, kai informacija yra perskiriama į informaciją paprastam naudotojui ir informaciją pažengusiam naudotojui (visose operacinėse sistemose yra programų, kurių nustatymuose galima rasti skirtuką "Advanced" - jį paspaudus atsiveria naujas poskyris su pažengusiems ir reikaluose geriau susigaudantiems naudotojams skirta informacija/funkcijomis). Šių atskyrimų esmė ta, kad pirmieji matomi laukai/mygtukai ir kt. elementai yra pirminiai - reikalingi visiems, tuo tarpu sekančiu žingsniu prieinami laukai ar funkcijos yra jau papildomi - jais naudosis ne visi, dėl to jų nereikia rodyti daugumai, nes tai perteklinė informacija.

 

Kodėl toks informacijos pateikimas yra efektyvesnis? Atsakymas gana paprastas: naudotojui pateikta informacija, kuri jo nedomina arba nėra einamuoju momentu naudinga, automatiškai tampa informaciniu triukšmu. Kuo daugiau triukšmo, tuo daugiau šansų, kad naudotojas ims frustruoti, nes siekiant susigaudyti, ką ir kaip sistemos lange daryti, jam elementariai reikės apdoroti didesnį kiekį elementų ir nuspręsti, kurie iš jų šiuo momentu yra reikalingi, o kurie ne. Taip galima pasimesti, pasiklysti, o dar svarbiau - taip sudaromos sąlygos suklysti ir priimti neteisingą sprendimą. Taigi, kitaip sakant, laipsniško informacijos atskleidimo principas leidžia ženkliai sumažinti naudotojo padaromų galimų klaidų kiekį.

Kaip jau anksčiau minėjau, šis principas nėra naudojamas vien tik naudotojo sąsajų kūrimui, jį sėkmingai galima pritaikyti ir vizualinių (dažniausiai ypatingai turtingų informacija) erdvių organizavimui. Pramogų parkai taip gali sureguliuoti lankytojų srautus ir išvengti to, jog šie gali išsigąsti ilgų eilių prie karuselių arba to, jog parkas yra labai didelis ir neaišku, nuo ko pradėti. Analogiškai laipsniško atskleidimo principą galima pritaikyti muziejuose, kur vietoje to, kad visi objektai būtų pateikti iš karto vienoje salėje, jie yra pateikiami tematiškai atskirose ir (tas dar svarbiau) tam tikra sudėtingėjimo tvarka, t.y. yra arba chronologinis arba teminis išdėstymas, kur anksčiau aplankytos erdvės sukuria kontekstą vėliau aplankysimoms ir tokiu būdu informacija absorbuojama sluoksniais, lengviau.

Panagrinėkime pateiktą pavyzdį su gyvatiniu koridoriumi iki atrakciono. Visų pirma, jo pagrindinė funkcija yra paslėpti galutinį vaizdą nuo lankytojo, nes taip lankytojas yra intriguojamas ir tuo pačiu nuo jo paslepiama ilga eilė, taigi mažiau šansų, kad jos ilgis lankytoją atbaidys. Pakeliui sienas paruošiant atitinkamai, laukiantįjį eilėje galima "užimti", tuo pačiu informuoti, suintriguoti dar labiau ir taip pat "paruošti" - pakelti įtampą ir užtikrinti, kad jo pasitenkinimas būsimu potyriu būtų kuo geriausias. Peržvelkime paveikslėlio zonas ir jų funkcijas:

  • A - pirmas tablo, užkabinantis einantįjį pro šalį ir nurodantis, kas yra viduje. 
  • B - antras tablo virš įėjimo, matomas ateinančiam iš priekio ir nurodantis, kas yra viduje. 
  • C - pirmojo koridoriaus sienoje yra nuotraukos iš atrakciono, padedančios vizualizuoti tai, kas laukia
  • D - antrojo koridoriaus sienoje - video ekranai, rodantys video su žmonėmis pačiame atrakcione
  • E - trečioji koridoriaus siena - su langu, pro kurį matosi pats atrakcionas

Šitoks eilės performavimas leidžia po truputėlį lankytoją ruošti tam, kas laukia. Visų pirma, jis yra užimamas ir neturi laiko nuobodžiauti, gali ganyti akis po atraktyvias ialiustracijas ir kt. audio-vizualinę medžiagą, bet tuo pačiu yra "artinamas prie potyrio" - su kiekvienu sluoksniu jis vis giliau įtraukiamas į potyrį: pirmiausia jis mato abstrakčią antraštę, vėliau - statines fotografijas, toliau - video medžiagą, dar vėliau - jau mato patį atrakcioną, o tuomte jau į jį ir papuola. Tokiu būdu lankytojas kuo giliau, tuo labiau "yra potyryje", yra palaipsniui vis stipriau dirginamas ir dėl to a) nepabėgs neapsikentęs laukimo, b) bus informuotas apie tai, kas jo laukia, c) jo potyris bus išplėstas už paties atrakciono ribų. Tam tikra prasme toks laukimas eilėje leidžia laiką išnaudoti ir potyrį, kuris šiaip jau yra perteklinis ir gali būti negatyvus, paversti pozityviu ir papildančiu pagrindinį potyrį. 

Laipsniško atskleidimo principas sistemų UI ypač naudingas kalbant apie naujokus arba tokius naudotojus, kurie sistemomis naudojasi retai. Faktas, kad specialistai ilgainiui automatizuoja savo veiksmus ir nesusimąstydami gali naudotis sudėtingiausiomis, šimtus funkcijų turinčiomis panelėmis ir kontroliniais pultais.